Nadwaga oraz otyłość to dwa bardzo poważne problemy, które mają wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Te dwa zjawiska są w sposób szczególny widoczne właśnie w czasach współczesnych. Nadwaga oraz otyłość mają bardzo duże znaczenie dla ludzkiego zdrowia oraz dla innych aspektów codzienności. Czy otyłość może mieć bezpośrednie przełożenie na możliwość posiadania potomstwa?

Wyniki doświadczeń i badań

Z jednej strony można w tym miejscu przytoczyć wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Nigerii. Te badania, które przeprowadzono na nasieniu pobranym od 206 różnych mężczyzn ( w tym również mowa o mężczyznach borykających się z nadwagą oraz otyłością), wskazują na to, że nie powinni mieć oni żadnych problemów z posiadaniem potomstwa. Kształt, rozmiar oraz sposób poruszania się plemników od mężczyzn mających nadwagę oraz tych nie mających tego problemu nie różniły się między sobą. Tym samym można by wysnuć wniosek, że otyłość dla płodności nie ma większego znaczenia. Jednocześnie z drugiej strony ci sami naukowcy zalecają, aby dbać o siebie, o swoją wagę ciała również w kontekście swojej płodności.

A może jednak?

Z drugiej strony nie można przejść obojętnie wobec faktu, iż takie zjawiska jak otyłość oraz nadwaga mają znaczący wpływ na obniżenie poziomu libido, na obniżenie ochoty na seks. Zwiększenie masy ciała to zazwyczaj również problemy z nadciśnieniem, z różnymi chorobami układu krążenia. Te z kolei mają bezpośrednie przełożenie na wystąpienie zaburzeń erekcji. Jeśli nie ma tego samego pociągu seksualnego, nie ma elementu pożądania, to wówczas starania o zajście w ciążę mogą być znacznie utrudnione.

kamagra sklep

Męskie nasienie a otyłość

Badania prowadzone bezpośrednio nad męskim nasieniem nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Można wysnuć wniosek, że nadwaga nie wpływa na męskie możliwości w tym względzie. Inne badania przeprowadzone w krajach zachodnich wskazują na pewne czynniki chorobowe bezpośrednio wynikające z otyłości oraz nadwagi, które mogą przyczynić się do obniżenia poziomu płodności. Mowa jest o:

  • – paleniu tytoniu
  • – złej diecie
  • – stresie
  • – braku aktywności fizycznej

Tym samym, aby zwiększyć swoje szanse na potomstwo, należy o siebie zadbać. Jeśli mamy do czynienia ze zjawiskiem nadwagi, należy podjąć odpowiednie kroki mające na celu zmniejszenie wagi swojego ciała. Właściwa kuracja odchudzająca nie jest oczywiście niczym łatwym do przeprowadzenia, ale jest czymś koniecznym.

Skuteczne odchudzanie nie może sprowadzać się do zbyt rygorystycznego ograniczenia spożywanych posiłków. Niedobór składników odżywczych może obniżyć poziom zdrowia i tym bardziej może przyczynić się do pogłębienia problemów związanych z możliwością uzyskania potomstwa. Dlatego też odchudzanie powinno być racjonalne, oparte na zasadach zdrowego odżywiania. Nie można w tym względzie zapominać również o takim aspekcie, jakim jest aktywność fizyczna, której po prostu w codzienności osoby z nadwagą i otyłością nie może zabraknąć. Pomóc może również zielona herbata. Dzięki temu będzie można mówić o zwiększeniu płodności.