Każdy z nas wie, że związek związkowi nierówny. Każdy z nich tworzą inni ludzie o innych cechach charakteru i predyspozycjach, więc niemożliwym jest, aby kopiować czyjeś relacje. Owszem, można się na nich wzorować, jednak  trzeba mieć świadomość, że nigdy nie będą one takie same. Relacje między dwojgiem ludzi nie zawsze idą jednak w dobrą stronę. Gdy relacje damsko- męskie zostały zdominowane przez nieustanne cierpienie, poczucie bezradności i ciągłą walkę to mamy do czynienia z toksycznym związkiem.

Problemy w związku

Osoby dotknięte tym zjawiskiem tkwią w takim związku latami, gdyż nie potrafią go zakończyć albo boją się tego, co będzie później. Brak perspektyw sprawia, że osoby te decydują się na cierpienie w ukryciu, unieszczęśliwiając tym samym partnera bądź partnerkę. Dla nich obojga lepiej byłoby zakończyć taki związek, gdyż zwykle nie ma tam co ratować. W najprostszym ujęciu mamy do czynienia z relacją, w której partnerzy odbierają sobie nawzajem energię zamiast się nią obdarowywać. Nie oznacza to, że jest to związek pełen negatywnych emocji widocznych gołym okiem. Kłótnie i ciągłe awantury nie muszą być jego wyznacznikiem. Czasem przybiera to formy bardziej subtelne i milczące, których podstawą jest zamykanie się w sobie i tłumienie emocji. Na porządku dziennym jest budowanie poczucia winy i obarczanie winą za nieudane relacje. Jest to w ogólnym ujęciu przemoc psychiczna, która może mieć dużo bardziej poważniejsze konsekwencje niż przemoc fizyczna.

Wartościowa miłość

Powstałe w jej wyniku przekonania o byciu mało wartościowym człowiekiem może mieć wpływ na całe nasze życie i skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Charakterystyczne dla toksycznego związku jest również to, iż partnerzy cały czas podcinają sobie skrzydła. Żadna strona nie może się rozwijać, bo nie ma wsparcia drugiej osoby i żyje w przekonaniu, że i tak nic nie jest w stanie samodzielnie osiągnąć. Tego typu związki są trudne nie tylko ze względu na panujące tam relacje, ale również na fakt, iż bardzo trudno z nich zrezygnować.