Miesiączkowanie jest to bardzo niezwykłe wydarzenie dla dziewcząt, w szczególności gdy wyczekiwana jest ta pierwsza. Przez pierwsze lata gdy się pojawia, jest ona zazwyczaj nieregularna. Jej cykle są raczej bezowulacyjne, a co za tym idzie, nie ma jajeczkowania. Ten etap w życiu dziewcząt nazywany jest fazą niepłodności w okresie dojrzewania.

Odstępstwa od reguły

Są jednak odstępstwa od reguły i jednak u niektórych dziewcząt już przy pierwszym cyklu może wystąpić owulacja i ta dziewczyna teoretycznie może zajść w ciążę. Choć dziewięćdziesiąt siedem procent dziewcząt przez kilka pierwszych lat od pierwszego miesiączkowania jest niepłodna i nie może zajść w ciążę, tak u trzech procent dziewcząt jednak istnieje taka możliwość, ponieważ mają płodne miesiączkowania. Przy pierwszych miesiączkach dziewczęta mają dość niemiłe doznania. Mogą mieć problemy z koncentracją, czyli problemy z nauką, a także szybko się męczą. Niekiedy dochodzi do zatrzymania w organizmie płynów. Może to prowadzić do podobrzękowych stanów mózgowej tkanki.

Jak pokonać ból?

Warto wtedy spożywać posiłki bez użycia soli (dieta bezsolna pomaga). Większość lekarzy twierdzi, że po odbyciu pierwszej miesiączki powinna zostać odbyta pierwsza wizyta u ginekologa. Kontrola czy prawidłowo rozwija się ciało dziewczyny jest bardzo ważne, lecz wiele rodziców patrzy na to bardzo negatywnie. Czy dobrze rozwijają się narządy rozrodcze może sprawdzić tylko i wyłącznie ginekolog. Dziewczęta trzeba przyzwyczajać do tego, aby badały swoje narządy rozrodcze, by później nie było nieprzyjemnych niespodzianek w postaci różnych chorób. Są to miejsca bardzo wrażliwe i trzeba o nie bardziej dbać.