Brak możliwości uzyskania potomstwa w wyniku naturalnego poczęcia jest problemem dotykającym coraz większą grupę par. Mamy oczywiście do czynienia z klinikami leczenia niepłodności, z coraz większymi możliwościami w tymże zakresie. Jednakże to nie rozwiązuje problemu całkowicie. Warto się zastanowić, w jaki sposób starania o potomstwo, o zajście w ciążę mają na współżycie seksualne pary? Od razu należy zaznaczyć, że ów wpływ jest bardzo duży.

Współżycie seksualne a potomstwo

To naturalne, że w wyniku stosunku seksualnego może dojść do poczęcia dziecka. Jednakże jeśli dana para ma w tym względzie problemy, jeśli mimo starań, nie dochodzi do zapłodnienia, to wówczas bardzo często mamy do czynienia z seksem wymuszonym w określonym czasie, godzinie. Taki seks często jest mechaniczny, nie jest spontaniczny, a tym samym powoduje, że poziom libido mężczyzny oraz kobiety może ulec obniżeniu i to często bardzo drastycznemu. Jeśli dodatkowo dochodzi do tego leczenie w klinice leczenia niepłodności, szereg badań koniecznych do przeprowadzenia, regularne zażywanie jakichś leków, można mówić o braku przyjemności z seksu. Tym samym usilne starania o potomstwo w bardzo wielu przypadkach prowadzą do pogorszenia jakości sprawności seksualnej, do wystąpienia określonych problemów, do zmniejszeniu wzajemnego pożądania.

Zachowaj czujność

Tym samym jest to powód do tego, aby wzmóc swoją czujność. Czasem owe starania o potomstwo kończą się szczęśliwie, czasem nie. Jednakże jeśli w tym czasie dojdzie do zaniedbań w sferze seksualnej, jeśli para skupi się wyłącznie na prokreacji, nie będzie w tym wszystkim wzajemnej przyjemności, to wówczas na stałe, a przynajmniej na długi czas można będzie mówić o obniżonym libido. Tym samym problemy z zajściem w ciążę nie powinny skłaniać do skupienia się tylko na tym aspekcie. Należy bowiem w sposób szczególny zadbać właśnie o jakość seksu. Jeśli nie ma jednej określonej przyczyny niemożności zajścia w ciążę, jeśli do tego dochodzi aspekt psychiczny bądź też hormonalny, to wówczas szczególnie ważna jest otoczka momentu zbliżenia.

Sfera seksualna w życiu człowieka nie może, nie powinna skupiać się tylko i wyłącznie na prokreacji. Co więcej, prokreacja nie jest głównym celem seksu, a tylko jednym z nich. Tak naprawdę zdrowie seksualne jest możliiwe do uzyskania w momencie, gdy ten seks naprawdę potrafi cieszyć, gdy jest on regularny. Taki seks zbliża partnerów i ma wpływ na jakość ich związku. W tym momencie łatwiej jest również przejść przez inne problemy i kłody, jakie życie potrafi rzucić pod nogi.