Udane życie seksualne jest często bezpośrednio związane z używaniem różnych środków antykoncepcyjnych. Można wśród nich wyróżnić mechaniczne środki antykoncepcyjne, chemiczne czy też hormonalne. W tym miejscu chcemy bliżej przyjrzeć się tej ostatniej grupie środków antykoncepcyjnych. Środki hormonalne bazują na dwóch zasadniczych grupach hormonów. Mowa jest o estrogenach oraz progestagenach. Ta druga grupa działa w taki sposób, iż doprowadza do zahamowania procesu jajeczkowania.

Stosowanie środków antykoncepcyjnych

W przypadku estrogenów mówimy głównie o wzmacnianiu działania progestaganów. Na rynku możemy mówić o dostępności dwóch rodzajów hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Chodzi mianowicie o środki zawierające zarówno estrogeny jak i progestagany oraz o środki, które bazują w swoim składzie tylko na progestaganach. Powstaje w tym miejscu pytanie o słuszność stosowania środków dwuskładnikowych, skoro w głównej mierze chodzi o zadziałanie progestaganów. Jednakże jest to jak najbardziej uzasadnione z uwagi na to, że estrogeny nie tylko wzmacniają działanie progestaganów, ale równocześnie też mają inny pozytywny wpływ na organizm kobiety. Estrogeny wykazują korzystny wpływ na objawy zbyt dużej androgenizacji. Tym samym stosowanie tych środków w odniesieniu do kobiet mających problemy dermatologiczne, może owe problemy znacząco zmniejszyć.

Środki dla kobiet

Środki zawierające estrogeny jest stosowane często u kobiet mających do czynienia z endometriozą lub z zespołem policystycznych jajników. Tym samym mamy do czynienia z wspomaganiem leczenia różnych intymnych schorzeń. Stosowanie tychże środków antykoncepcyjnych nie jest jednakże związane tylko i wyłącznie z samym korzystnym wpływem na zdrowie kobiety. Dlatego też nie należy ich przyjmować samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem. Bardzo niekorzystne skutki ich stosowania mogą bowiem wystąpić w odniesieniu do kobiet będących w grupie ryzyka związanego z epizodami zakrzepowo- zatorowymi. Tym samym ich stosowanie może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia zawałów serca, udaru mózgu czy też zakrzepicy dolnych kończyn. Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych musi być uzasadnione.

Mimo tego, że przyjmowanie środków opartych na estrogenach może poza niechcianą ciążą dać nam wiele innych korzyści zdrowotnych, to jednak tak naprawdę nie wolno pominąć również kwestii związanych z występowaniem określonego ryzyka różnych groźnych schorzeń. Spośród wszystkich dostępnych rodzajów środków antykoncepcyjnych, te wydają się jednak najbardziej skutecznymi.